Tüm Drone’lar kayıt altına alınabilir

Kimi zaman bir eğlence aracı, kimi zaman bir kamera ile video çekilen, kimi zaman da güvenlik için kullanılan drone’lar kayıt altına alınmak isteniyor. Sebep ise tamamen güvelik.


Her ne kadar eğlence ve ticari olarak da kullanılıyor olsalar da Drone’lar ülkelerin güvenlik birimleri tarafından tehditkâr bulunuyor. Birleşmiş Milletler’in güvenlik birimi de drone’lar tarafından doğabilecek risklere karşı dünya üzerindeki tüm drone’ları kayıt altına almak istiyor. Her drone’a bir seri numarası verilmesi gündemdeyken bu drone’ların içine evde yada bahçede oynanılan küçük drone’lar ve hatta reklam ve video çekimlerinde kullanılan ticari amaçlı drone’lar da dahil edilmesi planlanıyor.

TÜRKİYE’DE KAYIT ZORUNLU DURUMDA

Şu an Türkiye’de satılan tüm drone’lar kayıt edilmek zorunda ve aslında şehir içinde istediğiniz gibi drone uçurmanız da yasak. Satın aldığınız drone’u kayıt ettirseniz de bu sonuç değişmiyor ve binalarla çevrili bir sitede yada sokağa bakan bir eviniz varsa kapısının önünde yada bahçenizde drone uçuramıyorsunuz. İnternette satılan yada yetişkin olmayan şahıslar için satılan drone’larda da kayıt zorunluluğu mevcut. Ancak drone’nun 500 gr’dan ağır olması gerekiyor. Kısacası ağır ve profesyonel bir drone’unuz varsa bu drone mutlaka kayıt ettirmelisiniz.

AMERİKA’DA KAYIT ZORUNLULUĞU YOK

ABD’de drone sahipleri insansız hava araçlarını kaydetmek zorunda değiller. Hatta bu konu hakkında kamu oyu oluşturup drone’larını maket uçak klasmanına sokturdular. ABD yasalarında da maket uakların kayıt zorunluluğu bulunmuyor. Ancak Birleşmiş Milletler güvenlik sorumlusu bu konu hakkında yeni bilgiler verdi ve Uluslarası Sivil Havacılık Organizasyonu (ICAO) tüm drone’ları kayıt altına almak istediğini ve uçurtma prosedürü geliştirilmesi gerektiğini açıkladı. Önümüzdeki günlerde ABD’li drone kullanıcıları bakalım bu konu hakkında ne söyleyecekler.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

İzmir’de Kadın Doğum Uzmanı Arayanlara Profesyonel Klinik

 ​Kadın sağlığı ciddiye alınması gereken sağlık sorunlarını içine alıyor. Bu nedenle kadın hastalıkları ve doğum …

Bir cevap yazın