Türk oyunları 2 milyar ciro elde etmeyi hedefliyor

Gamescom 2017 oyun fuarına katılan Teknokent firmasının Genel Müdür Yardımcısı Hanzade Sarıçiçek Türk yapımı oyunların 2020 yılına kadar oldukça gelişeceğini ve hedef kazancın 2 milyar dolara çıkacağını belirtti.


Gamescom Oyun Fuarı geçtiğimiz hafta Almanya’nın Köln şehrinde gerçekleştirildi ve etkinliğe 350 bin teknoloji severin katıldığı açıklandı. Türkiye tarafından ODTÜ Teknokent firmaları ile açılan stant büyük gördü. Oldukça önemli başarılara imza atan ODTÜ fuar alanında dünya devleriyle temasa geçti. Teknokent firmasının Genel Müdür Yardımcısı Hanzade Sarıçiçek tarafından yapılan açıklamada da, Gamescom’un en büyük oyun fuarı olduğuna değinildi. Yaklaşık olarak 100 ülkeden, 700’ün üzerinde oyun geliştiricisinin katıldığı fuarda Türkiye’nin henüz büyük bir oyun geliştiricisi olmasa da yeni ticarileşme sürecinde olan firmalar için de büyük avantajları beraberinde getirdiği vurgulandı.

TÜRKİYE YAKIN ZAMANDA SÖZ SAHİBİ OLACAK

Yapılan açıklamanın devamında Türkiye’nin de oyun geliştiricileri arasında uluslararası statüde söz sahibi olmasının mümkün olduğuna değinildi. Ancak bunun için zamana gerek duyulduğunun da altı çizildi. Yeni geliştirilen oyunların denendiği ve yeniliklerin gözlendiği bu fuarın, Türkiye açısından önemli olduğu da bu sayede belirtilmiştir. Özellikle ABD ve Japonya gibi dev isimlerle kurulan temaslarda eksiklerin görülmesine yönelik istişarelerin yapıldığı açıklandı. Türkiye’nin dünya pazarında % 5’lik bir dilime hitap ettiği de gelen haberler arasında.

HEDEF 2020’DE 2 MİLYAR DOLAR

100 milyar doların üzerindeki oyun pazarı, büyüklüğünün durmaksızın daha da artmakta olduğuna değinen firma yetkilisi ülkemizde ise 500 milyon doları bulduğu ve bunun geçen yıla oranla % 35 artış gösterdiği söyledi. Buna göre hedefin 2020 yılı olduğu Sarıçiçek tarafından açıklanırken, oyun sektörünün 2 milyar dolara ulaşmasının beklendiği de belirtti.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Koltuk Yıkama Makinesi – Yakıt Pompası

Koltuk Yıkama Makinesi – Yakıt Pompası Koltuk yıkamak her zaman zor bir işlem olmuştur ve …

Bir cevap yazın