Türkiye’de 295.000 dolara satılan alan adı

Alan adı ticaretinin altın dönemlerini yaşadığı şu günlerde Türkçe olan bir alan adı tam 295.000 dolara satıldı. Rekor olarak tahmin edilen bu satış, domain sahiplerini yeni yatırımlara itmeye devam ediyor.


İnternetin kullanıma başladığın günden beri kullanılan ve web sitelerinin ismi olarak görülen alan adları (Domain) olmasaydı şimdilerde bir internet sitesine girebilmek için ip adı verilen numara dizileri kullanmak zorunda kalırdık. Ancak 1984 yılında ilk kayıt edilen Symbolics.com alan adından sonra tüm dünyaca kullanılan domainler kayıt edilmeye başlandı.Domain yatırımcılarına büyük bir umut kaynağı olan bu satış ile Türk domain pazarının hareketlenmesi bekleniyor. Kısa ve anahtar kelime olan alan adlarının bulunmasının zor olduğunu düşünülürse domain yatırımına başlamak için bir kaç kez düşünmek gerekiyor.

TÜRKİYE’DEKİ REKOR FİYATLI İLK SATIŞ

Türkiye’de şimdiye kadar bu kadar büyük fiyatlı bir alan adı satışının yapılmadığı tahmin ediliyor. Satışı yapılan domain ise; tatil.net alan adı. Hem 5 haneli olması hem de anahtar bir kelime olmasından dolayı satışı yapılan fiyatı da hak ediyor. Ayrıca tatil sektörüne birebir hitap eden bu domain ile çok güzel projeler yaratılabilir.

ALAN ADLARI BÜYÜK BİR YATIRIM OLARAK GÖRÜLÜYOR.

Tatil.net adresi bir önceki el değiştirdiğinde 150.000 dolara satın alınmıştı ve 2011 yılında satışı yapılan bu domain 6 yıl sonra neredeyse 2 katına satıldı. Gayrimenkul yatırımlarıyla neredeyse eş değer bir kazanç sağlatan bu domain ile yapılan sitenin prestij açısından ne kadar değerli olacağı da ayrıca değerlendirilebilir. Ayrıca bir diğer ilginç bilgi ise domainin daha önce dünyaca ünlü alan adı ve hosting firması olan Godaddy’den Türkiye’nin tanınan şirketlerinden Turkticaret.net firmasına transfer edildi. Domainin ayrıca yüksek aranma hacmi olması da değerini yükseltiyor.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Neden Promosyon Çantalar Tercih Edilmeli?

Neden Promosyon Çantalar Tercih Edilmeli? Reklam ve tanıtım amaçlı kullanılan hediye ürünlere promosyon denir. Firmalar …

Bir cevap yazın