Uçaklarda ayakta seyahat ciddileşiyor

Kolombiya’lı bir havayolu şirketi yolcularını ayakta seyahat ettirme konusunda ciddi adımlar atmaya hazırlanıyor. Havacılık uzmanları tarafından güvenli bulunmayan bu yöntem maliyeti düşürmek isteyen havayolu şirketlerinin odağı olmuş durumda.


Eskiden tamamen bir hayal ürünü olarak görülen uçakta ayakta seyahat etme konusu daha fazla yolcu taşıyarak kazanç elde etmek isteyen havayolu şirketlerini cezbetmeye devam ediyor. Bilet fiyatlarını da düşürerek daha fazla yolcu almaya çalışan havayolu şirketleri bu olguyu yasallaştırmaya çalışıyor ve hatta ayakta yolcu almanın yollarını da bulmuşa benziyorlar.

KONFORLU UÇUŞ TARİHE KARIŞACAK

VivaColumbia isimli bir havayolu şirketi ayakta yolcu almak için kolları sıvadı bile. Şirkete göre çözüm koltukları kaldırıp özel ve destekli bir dayanak yerleştirmek. Bu özel “oturak” ile koltuklarda alacağı yolcunun birkaç katı daha fazla yolcu alabileceği düşünülen uçaklarda ilk prototipler yapıldı bile. Havayolu şirketi sipariş ettiği 15 uçağa bu düzenekleri kurmayı hedefliyor ve bu uçakları sadece kısa yolculuklarda kullanacağını belirtiyor. Ayrıca VivaColumbia şirketinin kendine göre mantıklı bir de açıklaması daha var. Uzun süreli otobüs yolculuklarında yaşanan zor durumlara karşı daha az ücretle konfordan ödün verilerek yolculuk yapılabilir.

GÜVENLİK HAKKINDA BÜYÜK SORU İŞARETLERİ VAR

Uçaklarda güvenliğin her zaman ön planda olması gerektiğini savunan havacılık uzmanları ayakta yolculuk konusuna pek de sıcak bakmıyorlar. Türbülans ve ani sarsıntılar gibi durumlarda “standing seat” adı verilen bu koltukcuklar pek de sizi koruyamayacak gibi görünüyor. Ayrıca bir diğer maliyet düşürme yöntemi olan uçak içindeki yemek servisi ve TV gibi özelliklerinin de kaldırılarak minimum maliyet ile seyahat edilmesini hedefleyen şirket, bu konuda ne kadar başarılı olacağını bekleyip göreceğiz.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Koltuk Yıkama Makinesi – Yakıt Pompası

Koltuk Yıkama Makinesi – Yakıt Pompası Koltuk yıkamak her zaman zor bir işlem olmuştur ve …

Bir cevap yazın