UPS dağıtım filosunu elektrikli araçlarla değiştiriyor

Şirket 2022 yılına kadar 1500 dizel ve benzinli aracını elektrikli araçlar ile değiştirmeyi planlıyor.


UPS, benzin ve dizel yakıtlı dağıtım araçlarını elektrikliye dönüştürmek için yeni teknoloji geliştirmek adına New York Eyaleti Enerji Araştırmaları ve Geliştirme Otoritesi ile ortaklık kurmaya hazırlanıyor. 2018 ilkbaharına kadar bir dizi araca kavuşacak olan kargo şirketi 2022 yılına kadar 1,500 kamyona ve filosunun %66’sını elektrikli araçlarla değiştirmeyi planlıyor. Teknolojinin geliştirilmesine yardımcı olmak için 500.000 dolar bütçe ayıran şirket dağıtım kamyonlarının görev döngüsü için optimize edilmiş yüksek voltajlı Relüktans Motoru özellikli bir araç filosu ile hizmet vermeyi amaçlıyor.

Teslimat şirketi, 2020 yılına kadar araçlarının dörtte birinin daha elektrikli, hibrid veya alternatif yakıtlı araçlar olacağını belirtiyor. Şirket, ayrıca şu anda 770’den fazla elektrikli veya hibrid elektrikli taşıtın yanı sıra 8,500’den fazla alternatif yakıt ve ileri teknoloji aracını dünya çapında kullandığını söylüyor. Son zamanlarda Daimler ile eCanter’ın kısa menzilli elektrikli araçlarını kullanmak için bir anlaşmaya imza atan şirket, dizel araçlardan oluşan büyük araçlarını da kısa zamanda alternatif yakıtlı bir motor ile değiştireceğini söylüyor.

Dünyanın en büyük kargo şirketlerinden biri olan UPS’in bu hamlesinden sonra diğer global kargo şirketlerinin de dağıtımlarda kullandıkları araçlarını elektrikli ve çevreye daha da dost olan araçlarla değiştirmesi bekleniyor. Türkiye’de bizim henüz rastlayamadığımız elektrikli kargo araçlarını umarız ki yakın zamanda sokaklarda görmeye başlarız.

Kaynak

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Lamborghini Urus, önümüzdeki ilkbaharda satışa çıkıyor

Lamborghini en sonunda beklenen lüks sınıf SUV modelini satışa çıkartıyor. Lamborghini Urus ilkbaharda satışa sunulacak.

Bir cevap yazın