WhatsApp, Çin tarafından engellendi

New York Times gazetesinin haberine göre bugün itibariyle artık Çin’de WhatsApp kullanılamıyor. Güvenlik uzmanları tarafından yapılan açıklamaya göre Çinli vatandaşlar artık WhatsApp^ı kullanamayacak. 


Son zamanlarda çalışmasında aksaklıklar olan ve bir süredir engelleneceğine dair söylentilerin bulunduğu WhatsApp artık Çin’de kullanılabilir değil. Daha önceleri Video, fotoğraf ve veri paylaşımında sıkıntılar yaşanan WhatsApp artık Çinli vatandaşların mesajlaşmalarında da kullanılamıyor.

ŞİFRELEME SORUNU NEDENİYLE ENGELLENDİ

Gerçekleşen 19. Çin Komünist Partisi Kongresinde çıkan sonuca göre engellenen WhatsApp’ın engellenme sebebi ise şifreli mesajlaşmaya elverişli olması. Şifreli mesajlaşmalar nedeniyle mesajların hükümet tarafından okunamaması ve güvenlik zafiyetini doğurması sebebiyle kongreden engelleme kararı çıktı. HTTPS / TLS üzerinden engellenen dünyanın en çok kullanılan çevrim içi mesajlaşma uygulaması WhatsApp uzun zamandır bu kararın alınmasını bekliyorlardı.

WHATSAPP YERİNE WECHAT GELECEK

WeChat uygulaması, WhatsApp gibi mesajları şifrelemediğinden dolayı Çin’de tercih edilen 2. online mesajlaşma uygulamasıydı. WeChat’e bir şekilde ulaşabilen Çinli yetkililer vatandaşlarına bu uygulamayı kullanmaları gerektiğini öneriyor. Halihazırda 963 milyon aktif kullanıcıya sahip olan WeChat, Çin’de WhatsApp’ın engellemesinden sonra daha fazla kullanıcıya sahip olacağı ön görülüyor. WhatsApp tarafından herhangi bir açıklama yapılmazken Facebook’un sahip olduğu uygulama ile Çin, şirkete bir zarar daha vermiş oldu.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Veterinerbayrampasa.com

Veteriner bulmak bazen çok zor olabiliyor. Evcil hayvan besleyen kişiler en iyi veterineri bulmak için …

Bir cevap yazın