Yapay zeka 3.Dünya savaşını çıkarabilir

Rusya Cumhurbaşkanı Vladimir Putin’in bir forumda yapay zeka ile dünyaya hükmedilebileceğini dile getirmesinden sonra yapay zeka üzerindeki çalışmalarıyla bilinen Elon Musk’ın açıklaması da gecikmedi. Elon Musk: 3. Dünya savaşını liderler değil yapay zeka başlatabilir.


Teknolojiye olan merakıyla bilinen Rusya Cumhurbaşkanı Vladimir Putin’in, Rusya’da bir kariyer forumunda yapay zeka hakkında yaptığı açıklama teknoloji dünyasında geniş yankı bulmuştu. Vladimir Putin yapay zeka üzerinde fazlasıyla zaman harcadıklarını ve Rusya’nın yapay zeka alanında dünyaya hükmedebileceğini açıklamıştı. Bu açıklamanın ardında Ünlü teknoloji firması SpaceX ve Elektrikli otomobil üreticisi Tesla’nın da sahibi olan Elon Musk bu açıklamayı değerlendirdi.

YAPAY ZEKA İÇİN BÜYÜK YARIŞ SÜRÜYOR

Dünya liderlerinin her birinin yapay zeka hakkında geniş kapsamlı araştırmalar ve AR-GE çalışmaları yaptığını değerlendiren Musk, bu yarışın 3. Dünya savaşının çıkışına bile sebep olabileceğini dile getirdi. Yapay zeka alanında kontrolsüz bir hamlenin yaratabileceği sonuç ile savaşlar başlayabilir ve içinden çıkılamayacak boyutlara gelebileceğini de sözlerine ekledi. Savaş ve yapay zeka kelimelerinin ilk defa bir forumda dile getirildiğini ve Vladimir Putin’in açıklamasından sonra ilk açıklamayı yapmasıyla birlikte şu an gözler Elon Musk’ın üzerinde.Yapay zeka hakkında ciddi çalışmalarıyla bilinen SpaceX şirketi Amerika’da yer alıyor.

SAVAŞI LİDERLER DEĞİL YAPAY ZEKA ÇIKARTABİLİR

Vladimir Putin tarafında da yapılan açıklamada yapay zekanın getirebileceği tehditlere dikkat çekiliyor. Elon Musk’in açıklamasında da desteklediği üzere her hangi bir savaş durumunda savaş emri ülke liderleri tarafından değil, yapay zekanın savunma amaçlı geliştirebileceği bir hamle tarafından başlayabileceği dile getiriliyor. Diğer ülkelerin de yapay zeka üzerinden savaş pozisyonu alacağı düşünülürse tamamen kontrolsüz bir şekilde ülkeler savaşabilirler.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Türkçeden İspanyolcaya Çeviri

Türkçeden İspanyolcaya Çeviri İspanyolcadan Türkçeye çeviri işleriniz var? Eğer sizin de bu çeşit işleriniz varsa …

Bir cevap yazın