Yapay zekadan hacker tehtidi

Kendi kendini geliştirebilen yapay zekanın kötü niyetli hackerlar tarafından kullanıldığı düşünülüyor. Verdikleri zarar hakkında ise net bir bilgi yer almıyor.


Hayatımıza yavaş yavaş entegre olan yapay zeka kötü niyetlerinde ilgi odağı olmuş durumda. Her duruma ayak uydurması için kodlanan yapay zekalar hackerların da işlerini kolaylaştırıyor ve zararlarını kat ve kat yükseltiyor. Hackerların yapay zekayı kullandıkları en büyük ortamın sosyal medya mecraları olduğu düşünülüyor.Kurbanlarını tweet ve mesaj atarak kandıran hackerların en büyük destekçisinin de yapay zeka olduğu tahmin ediliyor.

TWITTER EN ÇOK KURBANIN BULUNDUĞU YER

Yapay zeka kullanan hackerlar kurbanlarını sosyal mecralardan düşürüyor ancak Twitter’in oranı diğerlerinden biraz daha fazla. Yapılan açıklamalara göre kötü niyetli kişiler yapay zeka yardımıyla attıkları tweetler ile kurbanlarını ağlarına düşürüyor. Yapılan bir deneyde yapay zeka ile attıkları 800 tweet ile 259 kullanıcıya zarar verdiği belirtilen hackerların değişik kandırma taktikleri de bulunuyor. Bu taktiklerin bazılarının yapay zekanın elinden bazıların da hackerların düşünceleriyle ortaya çıktığı tahmin ediliyor. Çok uzun zamandan beri yapay zekayı kullandıkları düşünülen hackerların şimdiye kadar verdikleri zarar ise tahmin edilemiyor.

GELECEĞİN EN BÜYÜK TEHDİTLERİNDEN BİRİ

Yapay zeka bilindiği üzere kendi kendini geliştirebiliyor. Bu sistemin hackerlar tarafından da geliştirildiğini ve kötü niyetli davranışlar öğretildiğini düşünürsek, dünya çapında bir tehdit olabilecekleri öngörülebiliyor. Ayrıca büyük kitlelere ulaşmaları ve sosyal medyayı da kullanarak insanların kandırıp zarar verebilecekleri biliniyor. Şimdiye kadar yapay zekayı engellemek adına herhangi bir girişime girilmediği düşünülürse, yapay zekanın hackerların elinde ne duruma geleceği de ayrı bir merak konusu.

 

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Güvenilir Hosting Hizmeti

Müşteriler firma üzerinden VDS sunucu ve buna benzer pek çok konu hakkında en profesyonel desteği …

Bir cevap yazın