Youtube 3.parti uygulamaları bitiriyor

Youtube ve Google video ve mp3 indirmeye yarayan 3.parti uygulamalara savaş açmış durumda. Yakın zamanda teker teker bu uygulamaları araştırıp hukuki süreçlerini başlatacağı iddia ediliyor. Başlıca sebep ise güvenlik.


Youtube’da yayımlanan videoları bilgisayar yada telefonlara indirme işlevi gören 3.parti uygulamalar oldukça fazla durumda. Bu tarz uygulamalar ise güvenlik açıkları taşıyor. Bu konuda çeşitli gelişmeler yapmayı hedefleyen Google ve Youtube uygulamaları teker teker kapattırmaya başladı. İlk etapta emsal yaratabilecek olan YouTube-mp3.org sitesi kapatıldı ve ciddi hukuki süreçler ve yüklü cezalar site sahiplerini bekliyor. Bu sitenin kapatılmasının ardından Youtube diğer siteleri de araştırıp kapatılması için her birine yakın zamanda teker teker dava açabilir.

TELİF HAKLARI ÇİĞNENİYOR

Youtube videoların indirilmesine engel olmanın en büyük amacı ise telif hakları. Kayıt kuruluşları Youtube üzerinden telif onayı alınan ve lisanslanan videoların sadece Youtube üzerinden yayımlanmasını mümkün kılıyor ancak 3. parti uygulamalar ile indirilen videolar diğer kanallarında da paylaşabileceğinden telif onayları olmuyor yani yasa dışı paylaşılmış oluyorlar.

MOBİL UYGULAMALAR DA NASİBİNİ ALABİLİR

Android ve iOS işletim sistemli telefonlarda bulunan ve mobil video indirme işlevi gören uygulamalar da teker teker kapatılabilir. Çünkü mobil uygulamalardan indirilen videolar da bilgisayara aktırılarak paylaşılabilir. En büyük problem ise MP3 dosyalarında yaşanıyor. Ülkemizde ve dünyada korsana açılan savaş meyvelerini verirken, bu tarz uygulamalar telifsiz olan MP3 dosyalarını indirip paylaşmasına da olanak sağlıyor. İlk olarak iTunes’da ve Android Play Store’da kaldırlacağı iddia edilen bu uygulamalar için Youtube ve Google’ın bir alternatif düşünüp düşünmediği ise ayrıca bir merak konusu.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Uzman Şekilde Web Tasarım Hizmeti

Firmayı ziyaret eden müşteriler SEO uzmanı kişiler ile irtibata geçerek gerekli işlemleri en profesyonel şekilde …

Bir cevap yazın