YouTube mobil uygulamasındaki HDR videoları artık 1080p’de izlenebiliyor

Youtube mobil uygulamasında net bir video izleme deneyimi için HDR videolarının çözünürlüğünü maksimum 1080p olarak ayarladı.


Google, HDR videoları için YouTube mobil uygulamasındaki çözünürlük seçeneklerinde değişiklik yaptı. Çözünürlük telefon modeline bakılmaksızın 1080p olarak maksimum seviyede izlenebiliyor. Minimum değerlerde 1080p çözünürlüğü destekleyecek olan Youtube, bazı telefonlarda 4 K bazı telefonlarda ise 1440p çözünürlüğüne kadar destek verebiliyordu. Artık telefonun markası yada modeli farketmeksizin minimum 1080p destekleyecek olan uygulamanın bu geliştirmeyi HDR videoların daha net izlenmesi için yapıldığı söyleniyor.

Netflix ve Amazon Prime Video gibi HDR desteğine sahip diğer uygulamalar için 4K çözünürlüğe kadar destek veren uygulamaların aksine Youtube her videoda net kullanıma imkan vermesi için bu özelliği aktif ediyor. Galaxy Note 8’de denediğimiz kadarıyla oldukça başarılı bir görüntü izlenimi veren Youtube uygulaması, HDR videolarıyla ilgili herhangi bir sorun yaşatmıyor. Google’ın kendi Pixel 2’yi de içeren amiral gemisi cihazlarında dahi, 720p üzerinde HDR videolar oynatmak sorun yaşatıyorken yeni gelen çözünürlükte diğer kullanıcların yorumları da merak ediliyor.

Eylül ayında Google, HDR videoları oynatma işlevini YouTube Android uygulamasına da eklemişti. Ancak yeterli netlik verimini alamayan uygulamada 1440p (veya daha yüksek) HDR videoların oynatılması seçeneği mobil uygulamalardan tamamen kaldırılmış gibi görünüyor. Video oynatma sorunlarını düzeltmenin bir yolunu bulamayan Google, çözümü YouTube uygulamasındaki HDR videolar için maksimum çözünürlüğü 1080p yaparak bulmuş görünüyor.

Kaynak

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Uzman Şekilde Web Tasarım Hizmeti

Firmayı ziyaret eden müşteriler SEO uzmanı kişiler ile irtibata geçerek gerekli işlemleri en profesyonel şekilde …

Bir cevap yazın