Yeni arama motoru Yaani verilerini Google ve Yandex’ten mi çekiyor ?

Turkcell’in başlatmış olduğu yeni Türk arama motoru Yaani hakkında ilginç bir iddia ortaya atıldı. Geçtiğimiz yıl hizmete açılan bir diğer yerli arama motoru Geliyoo’nun yöneticileri Yaani hakkında ilginç açıklamalar yaptılar. 


Türkiye’nin önde gelen mobil operatörlerinden biri olan Turkcell geçtiğimiz hafta Yaani isimli arama motorunu kullanıma açmıştı. Hatta Play Store ve App Store’da 48 saatte 300 binden fazla kez indirilmesiyle teknoloji haberlerine de konu olmuştu ancak son birkaç günde Yaani hakkında ilginç iddialar gelmeye başladı. Yaani arama motorunun index verilerini Yandex ve Google’dan aldığına dair iddialar ortaya çıktı ve hatta Yaani için Turkcell’in geçtiğimiz yıl Rusya’ya giderek Yandex ile çalışma başlattığı iddia edilmişti. Turkcell ise tamamen kendi altyapılarını kullandıklarını ve çeşitli tavsiyeler ve teknik bilgiler aldıklarını belirtmişlerdi.

GOOGLE API Mİ KULLANIYORLAR ?

Türkiye’nin bir diğer yerli arama motoru olan Geliyoo yöneticileri ise Turkcell ile aynı fikirde değil. Yöneticiler, Turkcell’in bu konuda doğru bilgiler vermediğini öne sürüyor. Daha keskin açıklamalar yapan Geliyoo yetkilileri ayrıca Yaani arama motorunun Geliyoo arama motorunun altyapısından esinlenerek oluşturulmuş bir sistem olduğunu belirtti. Uzmanlar tarafından yapılan yorumlarda ise “Tamamen yerli” unvanı için çeşitli çalışmalar yapan yerli arama motorları bu durum için Google API kullanmak yerine kendi altyapılarını kullanmayı hedeflemeli. Ayrıca konu hakkında gelen bu iddialara Turkcell tarafından da açıklama bekleniyor.

Henüz logosunda Test aşamasında olduğunu gördüğümüz Geliyoo arama motoru ile Türkiye’nin en büyük mobil operatörlerinden biri olan Turkcell’in desteklediği yerli arama motoru Yaani’nin konu hakkındaki son gelişmelerini biz de takipte olacağız.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Uzman Şekilde Web Tasarım Hizmeti

Firmayı ziyaret eden müşteriler SEO uzmanı kişiler ile irtibata geçerek gerekli işlemleri en profesyonel şekilde …

Bir cevap yazın